woensdag 4 mei 2022

Interne senioren ronde 18

 Een rustige speelavond met slechts zes spelers achter de borden:

Arjen en Marcel deelden het punt, evenals Koos en Gert. Paul moest als enige puntloos de deur weer uit. Dirk verschalkte hem.

Stand:

PosNaamPartijenWRVScore
1Marcel Bergen151041476
2Martin van der Hidde13751428
3Dirk Brijs17944383
4Arjen Kouwenhoven12642369
5Jos Kruidenier12624320
6Michael Kroes6321263
7Peter van Soest8503250
8Piet Hofstee7331247
9Peter Swart11515238
10Gert Dijkstra10343229
11Jean-Paul Schriks13607226
12Paul Blok14437194
13Koos Stolk15168147
14Piet de Jong7016131
15Jan Spoor151311104

donderdag 28 april 2022

Verlaat Pasen

Afgelopen maandag vond het snelschaaktoernooi dan toch plaats.

Uiteindelijk ging de titel weer naar Marcel, die het onderlinge duel met Martin won.


1 Marcel Bergen 7 7 0 0 7,0

2 Martin van der Hidde 7 6 0 1 6,0

3 Dirk Brijs 6 4 0 2 5,0

4 Jos Kruidenier 6 4 0 2 5,0

5 Jean-Paul Schriks 6 2 1 3 3,5

6 Gert Dijkstra 6 1 2 3 3,0

7 Paul Blok 6 1 1 4 2,5

8 Jan Spoor 6 1 0 5 2,0

9 Piet de Jong 6 0 0 6 1,0


zondag 17 april 2022

Uit de beker....

Maassluis is een echte cupfighter, en vaak komen we heel ver in het knock-out toernooi, Door Corona moeten er nog wat ronden afgewerkt worden in korte tijd. Shah Mata komt op bezoek, een team wat qua sterkte met Maassluis te vergelijken is. Dus kansen voor beide teams.

Arjen speelt aan bord 1 tegen David van der Mast. Er verschijnt een variant op het bord van het tweepaardenspel welke al in de 16e eeuw onderzocht werd door  Giulio Cesare Polerio. Ruim 400 jaar later spelen we het nog steeds! Arjen moet het met een pion minder doen, maar krijgt hiervoor compensatie. Uiteindelijk wordt hier de vrede getekend. 

Michael speelt met wit tegen Theo van der Sluis aan bord 4, laatstgenoemde is vooral tactisch erg gevaarlijk. Ook deze partij gaat hij voor de strot van Michael, maar mist een aantal keren de sterkste voortzetting, zoals in onderstaand diagram:

Stelling na Dxf6

Theo speelde Lxf3 maar had met 22. .... gxh4 23. Dxf7 hxg3 24. Kg1 h4 een gewonnen stelling  kunnen bereiken. Zie onderstaand diagram: 


Analysediagram, stelling na h4
Deze partij eindigde ook in remise.

Jos Kruidenier, aan bord 3 doet zijn eigen verslag: Gisteren een leuke partij gespeeld tegen Rene de Lange van Shah Mata voor de RSB bekercompetitie. Met Rene kruis ik al sinds begin jaren 80 met enige regelmaat de degens in de RSB kompetitie. Eerst als Indus/Penningspeler uit Rozenburg en hij bij Ashtapada uit Hoogvliet en ik later als Chess/Fianchettospeler uit Vlaardingen/Schiedam en hij bij Shah Mata. Tegenwoordig speel ik voor Maassluis. 



Deze stelling ontstond na de 38e zet van wit, ik had na 38...Pg3! (zie eerste diagram) groot voordeel kunnen hebben, zie het volgende diagram, pion voor en wit een vervelende dubbelpion en een open koningstelling van wit. Mijn 38...Pd4 was minder en deed mij een paar zetten later doen besluiten tot remise.


Nu waren de drie remises geen probleem, ik had zelf een  heel mooie stelling opgebouwd tegen Bram Steijn. In 1999 speelden we eerder aan bord 2 tegen elkaar voor de beker. Hij met een rating van 1954 en ik nog een schamele 1746. Die partij werd toen remise. In een partij met veel gemanouvreer in een Maroczy bind stelling, Zwart krijgt een paard op e5 en deze lijkt sterk.


Maar om de positie van het paard te "verstevigen" heeft Bram net g5 gespeeld, hierbij de kracht van de loper onderschattend, na Lf5! gevolgd door Le6 is de koningszijde van zwart geisoleerd. Ik heb nu een groot voordeel wat ik langzaam maar zeker uitbouw. 


Zwart heeft net Kg8 gespeeld en na Le6 is het uit, ik zie dit niet met nog een paar minuten op de klok en speel Te1. Mede door de beperkte tijd besluit ik af te wikkelen naar een gewonnen toreneindspel. Helaas zie ik kans mijn voordeel compleet om zeep te helpen en de partij wordt alsnog remise. Niet alleen balen voor mij, maar ook voor het team. Er moet gevluggerd worden en ook dat eindigt in 2-2 wat betekent dat bord 4 afvalt, en dan liggen wij eruit..... Balen....

Klik voor de uitslagen HIER




woensdag 13 april 2022

Snelschaken met Pasen --> verplaatst naar 25/4

 Door het spelen van de bekerwedstrijd afgelopen maandag is het traditionele snelschaken met Pasen verplaatst naar 25 april.


De afgelopen 4 dagen in een notendop.

De sterkste schakers van Maassluis konden de afgelopen week hun lol op met zowel de laatste ronde van de regionale competitie als de bekercompetitie op het programma. Op basis van het ratinggemiddelde had het bezoek aan SV Overschie een makkie moeten worden, maar het dreigde geheel mis te lopen. Dankzij zeges van Bergen en Brijs kwam het aan op de laatste partij die nog bezig was en waarin Blok een eindspel inging met koning plus pion tegen koning alleen. Je moet de eindspelregeltjes dan maar net paraat hebben onder de druk van 14 paar gespannen meekijkende ogen. Blok hield het hoofd koel en door zijn winst eindigde de match in een gelijkspel, waardoor SV Maassluis op de mooie tweede plaats eindigde in de tweede klasse. Bijzonder spannend was de bekerontmoeting tegen het Rotterdamse Shah Mata. Ook dit eindigde in een gelijkspel, waarna een sensationele barrage met snelschaken helaas een einde maakte aan het Maassluise bekeravontuur.

Uitslagen uit de interne competitie: Marcel Bergen – Peter Swart 1-0, Dirk Brijs – Gert Dijkstra remise en Paul Blok – Jan Spoor 1-0.



Tekst en foto: Peter Swart


zaterdag 9 april 2022

Een bewogen afsluiting van de RSB competitie.

We hadden onze ruiten deze competitie reeds ingegooid in het onderlinge treffen met Erasmus. Er stond derhalve niets meer op het spel in de laatste ronde in en tegen Overschie. Op papier een makkelijke tegenstander gezien het ratingverschil. Nou, dat bleek wel anders uit te pakken!

We speelden in een zaaltje in de Grote Kerk van Overschie. Hoewel ik zelf niet stichtelijke opgevoed ben, kan ik de architectuur van deze kerk wel waarderen. Een mooie plek om te schaken!

Het spelverloop: Marcel, achter de witte stukken, wist heel snel te winnen aan bord 1. Een fout van zijn tegenstander was hier mede debet aan. Zelf was ik iets langer bezig maar mijn partij eindigde voor de derde keer deze week in een remise.

Vanaf dat moment ging het op een aantal borden fout Jos pakte een giftig a-pionnetje en moest dat met een nul bekopen. Bij Michael zag ik dat alle stukken op de eerste rij stonden op de koning (h2) en loper (d2) na. Dat zag er niet goed uit en ook hij moest de vlag strijken. 

En zo stonden we opeens achter. Toen ook Gert zijn partij verloor, en Arjen zijn partij in remise zag verzanden, stonden we opeens met 4-2 achter! Het was Aan Dirk en Paul om de stand gelijk te trekken. De partij van Dirk stond redelijk gelijk en Paul had een kwaliteit en pion meer. Dirk toonde aan dat de koning een sterk stuk is in het eindspel, een koningsmars naar a7 in een dubbele toren eindspel, in combinatie met een vrijpion deed zijn tegenstander de das om. 4-3

Het was aan Paul om het gelijke spel te bewerkstelligen. ondertussen was er een eindspel op het bord gekomen van T+pi vs P+pi. 

Paul's beroemde einspel.

Een remisestelling.... Maar Paul wist op het juiste moment zijn toren te ruilen voor het witte paard en pion. Het resterende eindspel K+pi vs K vergt inzicht in een eenvoudig mechanisme waar termen als sleutelvelden en oppositie het verschil tussen winst of remise betekent. Paul had deze kennis in huis, zodat we met een gelijkspel dit aparte seizoen af kunnen sluiten.

Voor de scores van de Maassluizers dit seizoen klik HIER


Arjen peinst over zijn pionnenstorm.

Dirk speelde een puik eindspel!

Michael en Gert

Paul en Dirk


Foto's en tekst: Martin van der Hidde


dinsdag 5 april 2022

Ronde 16 senioren

De uitslagen van afgelopen maandag.

Vrijdag staat de uitwedstrijd tegen Overschie op het programma.


  1 Marcel Bergen        - Jean-Paul Schriks    1-0    

  2 Dirk Brijs           - Arjen Kouwenhoven    ½-½    

  3 Gert Dijkstra        - Paul Blok            1-0    

  4 Jan Spoor            - Koos Stolk           ½-½