vrijdag 15 februari 2019

Een avond schaakhistorie

Afgelopen donderdagavond toog ik naar Kralingen. Bij de lokale schaakvereniging, Onesimus, zou Wim Westerveld een lezing geven over Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov in het kader van het 90-jarig bestaan van de schaakclub.



Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov hoor ik u zeggen, wie is dat? Zelfs onder schakers een grote onbekende. Nezhmetdinov was echter een zeer sterke Russische schaker wiens carriere door wat hobbels gekenmerkt wordt. Wim begon met het schetsten van het leven van Rashid. Vervolgens konden de aanwezigen zich vastbijten en verliezen in de fraaie combinaties van deze Tartaar.
Al met al een geslaagde avond. Na afloop sprak ik Wim nog enige tijd. Hij vertelde dat hij ook verhalen schreef die op de site van Erasmus terug te vinden zijn. Zeker de moeite van het lezen waard vond ik.


Wat links:

Het complete verhaal van Wim over Rashid in pdf
Seirawan bespreekt Lev Polugaevsky vs Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov
Wikipedia artikel
Partijen van Nezhmetdinov
Andere schaakverhalen van Wim Westerveld

Auteur: Martin van der Hidde

woensdag 13 februari 2019

Maassluis viertal pakt weer punten

Op 11 februari speelde het schaakviertal van Maassluis tegen een vereniging met een opvallende naam: De Willige Dame. Hans Quak wist als eerste het punt binnen te halen; in een toreneindspel kwam hij een pion voor te staan en dat gaf de doorslag. Jean Paul Schriks had als licht voordeel het loperpaar en kon dit in winst omzetten; zo wist hij de goede reeks die hij in de interne competitie maakt ook extern voort te zetten. Paul Blok kwam in een lastig eindspel met ongelijke lopers terecht maar met twee pionnen voorsprong wist ook hij het punt binnen te halen. Dat was 3-0 en de winst was binnen. Jan Parre moest de eer aan de tegenstander laten. Na een eerder gelijkspel en een verlies was dit de eerste winst voor het viertal dit seizoen. Le jour de gloire est arrivé zoals de Fransen in de tweede zin van hun volkslied zouden zingen!

Auteur Paul Blok

Individuele uitslagen:



   Maassluis V1          1409 - De Willige Dame V1    1312 3  - 1

1. Jean Paul Schriks     1303 - Willem Platje         1336 1  - 0
2. Paul Blok             1487 - Fons Claessen         1306 1  - 0
3. Jan Parre             1356 - Piet Schuller         1293 0  - 1
4. Hans Quak             1489 - Erik Brok                  1  - 0

dinsdag 12 februari 2019

Ronde 18 senioren

Afgelopen vrijdag speelde SVM 1 een uitwedstrijd, en vanavond trad SVM V1 aan.
Derhalve slechts drie partijen in de interne competitie.

Voor het eerst sinds begin jaren negentig speelden Marten en Arjen weer tegen elkaar.
Vele schaakjaren wijzer en ratingpunten meer werd dit een heel interessant treffen.
Beide heren consumeerden tijd alsof het Westmalle Trippel was. In een zeer complexe stand, met waarschijnlijk een dynamisch evenwicht (nadere analyse moet dit nog uitwijzen) werd tot remise besloten.

  1 Jan Spoor             -  Marcel Bergen        0-1   
  2 Martin van der Hidde  -  Arjen Kouwenhoven    ½-½   
  3 Jos Kruidenier        -  Koos Stolk           1-0


Rangschikking na Ronde 18 - 11-2-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Marcel Bergen15852446,740,040,019001889112
2Martin van der Hidde15861408,039,039,019271935-80
3Jos Kruidenier17863386,738,038,018721873-10
4Dirk Brijs16844333,037,037,017071729-221
5Jean-Paul Schriks14905318,036,036,013641282820
6Michael Kroes12444282,035,035,017371743-60
7Paul Blok12534279,034,033,014701441290
8Gert Dijkstra13535269,233,034,018081792160
9Hans Quak16385254,832,032,014691477-80
10Piet Hofstee5221227,331,031,01737000
11Peter Swart13535205,030,030,01451145010
12Jan Parre15276193,029,029,013821411-290
13Jan Spoor16448174,728,028,014311446-150
14Thijs4112166,027,027,01378000
15Marc Janssen6042158,026,025,016191647-280
16Peter van Soest6213155,525,024,014881467210
17Arjen Kouwenhoven3111153,524,023,01836000
18Koos Stolk163310150,023,026,013041280241
19Piet de Jong2002139,322,022,013701386-163
20Yannick1001119,021,021,01050000
21Karel Parre5014107,820,020,013571393-361
22Rien de Boer300395,019,019,013411356-150

Maassluis haakt af in de strijd om het kampioenschap in de 2e klasse RSB

Vol goede moed reisde het eerste team afgelopen vrijdag af naar Capelle aan de IJssel voor de confrontatie met koploper CSV. Bij winst zou aangesloten worden bij de promotiekandidaten en met de recente versterking, in de vorm van Arjen Kouwenhoven op bord 3, waren de verwachtingen hoog gespannen. Twee uur na het indrukken van de acht klokken was nog niets van de afloop te zeggen, vrijwel alle partijen waren in evenwicht. Maar toen werd in korte tijd twee keer verloren, waartegenover winst van Dirk Brijs en remise van Jos Kruidenier. De resterende Maassluizers speelden door tot het gaatje, doch alleen Martin van der Hidde wist nog een half punt binnen te halen. Met een 2-6 pak op de broek moest de thuisreis aangevangen worden, waarna in de auto's de diverse partijen nog eens kritisch werden doorgenomen. 'Verdiend verlies, maar wel erg geflatteerd,' luidde het eindoordeel.


Auteur en foto: Peter Swart

maandag 11 februari 2019

Stand na ronde 17 en de wedstrijd tegen CSV

Afgelopen vrijdag ging de wedstrijd tegen CSV verloren met 6-2
Verslag volgt.


PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Marcel Bergen14752417,740,040,01898188992
2Martin van der Hidde14851394,539,039,019271935-80
3Jos Kruidenier16763363,738,038,018721873-10
4Dirk Brijs16844306,337,037,017071729-220
5Jean-Paul Schriks13805278,336,034,013641282820
6Michael Kroes12444272,035,036,017371743-60
7Gert Dijkstra13535258,234,035,018081792160
8Paul Blok11434238,033,033,014701441290
9Hans Quak15285220,332,032,014691477-80
10Piet Hofstee5221218,531,031,01737000
11Peter Swart13535195,030,029,01451145010
12Jan Parre14275193,529,030,013821411-290
13Jan Spoor15447174,228,028,014321446-140
14Thijs4112153,727,026,01378000
15Koos Stolk15339151,526,027,013051280251
16Marc Janssen6042150,225,025,016191647-280
17Peter van Soest6213148,524,024,014881467210
18Arjen Kouwenhoven2101134,023,023,01756000
19Piet de Jong2002132,022,022,013701386-163
20Yannick1001112,021,021,01050000
21Karel Parre5014101,720,020,013571393-361
22Rien de Boer300388,719,019,013411356-150

Jeugd ronde 18

Uitslagen:

  1 Arnesh                -  Duko                 ½-½   
  2 Lars                  -  Tijn                 0-1

Rangschikking na Ronde 18 - 11-2-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne141004416,340,040,0912900120
2Duko12714355,539,038,0780000
3Thijs13805352,038,039,0780000
4Arnesh14725337,337,037,0862000
5Tijn12714328,536,036,0920000
6Meester Martin1001192,635,034,00000
7Lars144010189,734,035,01016000
8Luca4103186,033,033,01150000
9Meester Marcel800896,032,032,0738750-120


Thijs kreeg les van Martin over mat zetten.

dinsdag 5 februari 2019

Ronde 17 jeugd

In de 17e speelronde wist Jonne haar koppositie te versterken door van Arnesh te winnen.
Lars moest het onderspit delven tegen Thijs.

1Jonne-Arnesh1-0
2Thijs-Lars1-0
Duko en Tijn kregen les. Het onderwerp mat kwam aan de orde, en daar zijn wel wat leuke voorbeelden van te vinden. Zo kwam het mat "achter de paaltjes" en het stikmat voorbij.

Rangschikking na Ronde 17 - 4-2-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne141004403,040,040,0912900120
2Thijs13805338,339,037,0780000
3Duko11704335,038,038,0780000
4Arnesh13715321,037,039,0862000
5Tijn11614296,536,036,0920000
6Lars13409187,735,035,01016000
7Meester Martin1001181,334,034,00000
8Luca4103175,033,033,01150000
9Meester Marcel800885,332,032,0738750-120