dinsdag 19 februari 2019

Maandag 25 februari geen schaken voor de jeugd!

In verband met de voorjaarsvakantie is er geen schaken voor de jeugd!

Ronde 19: Jean-Paul zaait paniek!!

Er werden vijf partijen gespeeld, waarbij de top drie geen punten lieten liggen.

Hadden Jos Kruidenier en Marcel Bergen het relatief makkelijk tegen hun tegenstanders, Martin van der Hidde moest het hebben van een foutieve combinatie van Jean-Paul na een lange avond schaken.
Jean-Paul heeft een originele manier van spelen. Dit levert af en toe korte partijen op zodat ik een vroegertje heb. Maar ik heb ook wel van Jean-Paul verloren na een reeks van meer dan 50 partijen ongeslagen. Het is dus altijd oppassen geblazen. Er is op papier een ratingverschil van meer dan 600 punten, maar dit verschil bestaat alleen op papier..... In de interne staat hij op plaats 5. Maar met het hoogste aantal winstpartijen van het hele veld. Remises speelt hij niet......

JP, spelend met wit, heeft een uitstekende stelling opgebouwd. Hoewel ik hier drie pionnen voor sta, is het in hogere zin uit. Stockfish 10 geeft een voordeel van meer dan twee pionnen aan voor wit. Aangezien wit drie pionnen achter staat betekent dit een volle toren voorsprong. Dan sta je gewonnen.

Stelling na 21. Da7 van wit.

Als je deze stelling bekijkt zie je dat zwart helemaal klem staat. Paard en loper mogen niet spelen vanwege mat of materiaalverlies. De zwarte toren op h8 staat totaal afzijdig. Wit kan rustig het paard bij de aanval gaan betrekken. Via b3 en c5 dreigt dan Pd7 mat. De vraag is of zwart hier veel tegenover kan stellen. Ik had mij reeds neergelegd bij een nul.

Een paar zetten later geeft JP zijn loper op d8 om een combinatie te spelen waar materiaalwinst lonkt.


Stelling na 24. Txd8

Wit speelt 25. Txe7 Dit lijkt te winnen, na Pxe7 26. Dxe7 Kg8 27. Dxd8 heeft wit een stuk gewonnen. Maar zwart speelt 25. ... Pf6! en de stelling is nu remise. Wit kan de zwarte toren met zijn dame aan blijven vallen en er volgt dan 3x dezelfde stelling met remise.
Maar helaas voor JP grijpt hij mis, en na Te8+ (zie onderstaand diagram) verliest hij een volle toren.

Stelling na 26. Te8+

Ik kruip door het oog van de naald. Een bijzonder goede partij van JP die zeker een andere afloop verdiend had. Zo blijf ik in de race voor het kampioenschap. Nu maar hopen dat Jean-Paul wat andere kandidaten voor de titel pootje kan lichten. ;-)


De uitslagen: Marcel Bergen – Dirk Brijs 1-0, Jean Paul Schriks – Martin van der Hidde 0-1, Jos Kruidenier – Hans Quack 1-0, Paul Blok – Jan Spoor 1-0 en Peter Swart – Koos Stolk 1-0.

Auteur: Martin van der Hidde

Jeugd ronde 19

Een lage opkomst vanavond, maar dat maakte de strijd net minder spannend.

  1 Tijn                  -  Arnesh               0-1   
  2 Lars                  -  Meester Martin       1-0   

Lars speelde een goede partij tegen Martin, en Arnesh kroop weer wat dichter naar koploopster Jonne.

PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne141004428,740,040,0912900120
2Arnesh15825373,839,037,0862000
3Duko12714366,538,039,0780000
4Thijs13805360,037,038,0780000
5Tijn13715327,536,036,0920000
6Lars155010222,335,034,01016000
7Meester Martin2002198,334,035,00000
8Luca4103197,033,033,01150000
9Meester Marcel8008106,732,032,0738750-120

vrijdag 15 februari 2019

Een avond schaakhistorie

Afgelopen donderdagavond toog ik naar Kralingen. Bij de lokale schaakvereniging, Onesimus, zou Wim Westerveld een lezing geven over Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov in het kader van het 90-jarig bestaan van de schaakclub.



Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov hoor ik u zeggen, wie is dat? Zelfs onder schakers een grote onbekende. Nezhmetdinov was echter een zeer sterke Russische schaker wiens carriere door wat hobbels gekenmerkt wordt. Wim begon met het schetsten van het leven van Rashid. Vervolgens konden de aanwezigen zich vastbijten en verliezen in de fraaie combinaties van deze Tartaar.
Al met al een geslaagde avond. Na afloop sprak ik Wim nog enige tijd. Hij vertelde dat hij ook verhalen schreef die op de site van Erasmus terug te vinden zijn. Zeker de moeite van het lezen waard vond ik.


Wat links:

Het complete verhaal van Wim over Rashid in pdf
Seirawan bespreekt Lev Polugaevsky vs Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov
Wikipedia artikel
Partijen van Nezhmetdinov
Andere schaakverhalen van Wim Westerveld

Auteur: Martin van der Hidde

woensdag 13 februari 2019

Maassluis viertal pakt weer punten

Op 11 februari speelde het schaakviertal van Maassluis tegen een vereniging met een opvallende naam: De Willige Dame. Hans Quak wist als eerste het punt binnen te halen; in een toreneindspel kwam hij een pion voor te staan en dat gaf de doorslag. Jean Paul Schriks had als licht voordeel het loperpaar en kon dit in winst omzetten; zo wist hij de goede reeks die hij in de interne competitie maakt ook extern voort te zetten. Paul Blok kwam in een lastig eindspel met ongelijke lopers terecht maar met twee pionnen voorsprong wist ook hij het punt binnen te halen. Dat was 3-0 en de winst was binnen. Jan Parre moest de eer aan de tegenstander laten. Na een eerder gelijkspel en een verlies was dit de eerste winst voor het viertal dit seizoen. Le jour de gloire est arrivé zoals de Fransen in de tweede zin van hun volkslied zouden zingen!

Auteur Paul Blok

Individuele uitslagen:



   Maassluis V1          1409 - De Willige Dame V1    1312 3  - 1

1. Jean Paul Schriks     1303 - Willem Platje         1336 1  - 0
2. Paul Blok             1487 - Fons Claessen         1306 1  - 0
3. Jan Parre             1356 - Piet Schuller         1293 0  - 1
4. Hans Quak             1489 - Erik Brok                  1  - 0

dinsdag 12 februari 2019

Ronde 18 senioren

Afgelopen vrijdag speelde SVM 1 een uitwedstrijd, en vanavond trad SVM V1 aan.
Derhalve slechts drie partijen in de interne competitie.

Voor het eerst sinds begin jaren negentig speelden Marten en Arjen weer tegen elkaar.
Vele schaakjaren wijzer en ratingpunten meer werd dit een heel interessant treffen.
Beide heren consumeerden tijd alsof het Westmalle Trippel was. In een zeer complexe stand, met waarschijnlijk een dynamisch evenwicht (nadere analyse moet dit nog uitwijzen) werd tot remise besloten.

  1 Jan Spoor             -  Marcel Bergen        0-1   
  2 Martin van der Hidde  -  Arjen Kouwenhoven    ½-½   
  3 Jos Kruidenier        -  Koos Stolk           1-0


Rangschikking na Ronde 18 - 11-2-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Marcel Bergen15852446,740,040,019001889112
2Martin van der Hidde15861408,039,039,019271935-80
3Jos Kruidenier17863386,738,038,018721873-10
4Dirk Brijs16844333,037,037,017071729-221
5Jean-Paul Schriks14905318,036,036,013641282820
6Michael Kroes12444282,035,035,017371743-60
7Paul Blok12534279,034,033,014701441290
8Gert Dijkstra13535269,233,034,018081792160
9Hans Quak16385254,832,032,014691477-80
10Piet Hofstee5221227,331,031,01737000
11Peter Swart13535205,030,030,01451145010
12Jan Parre15276193,029,029,013821411-290
13Jan Spoor16448174,728,028,014311446-150
14Thijs4112166,027,027,01378000
15Marc Janssen6042158,026,025,016191647-280
16Peter van Soest6213155,525,024,014881467210
17Arjen Kouwenhoven3111153,524,023,01836000
18Koos Stolk163310150,023,026,013041280241
19Piet de Jong2002139,322,022,013701386-163
20Yannick1001119,021,021,01050000
21Karel Parre5014107,820,020,013571393-361
22Rien de Boer300395,019,019,013411356-150

Maassluis haakt af in de strijd om het kampioenschap in de 2e klasse RSB

Vol goede moed reisde het eerste team afgelopen vrijdag af naar Capelle aan de IJssel voor de confrontatie met koploper CSV. Bij winst zou aangesloten worden bij de promotiekandidaten en met de recente versterking, in de vorm van Arjen Kouwenhoven op bord 3, waren de verwachtingen hoog gespannen. Twee uur na het indrukken van de acht klokken was nog niets van de afloop te zeggen, vrijwel alle partijen waren in evenwicht. Maar toen werd in korte tijd twee keer verloren, waartegenover winst van Dirk Brijs en remise van Jos Kruidenier. De resterende Maassluizers speelden door tot het gaatje, doch alleen Martin van der Hidde wist nog een half punt binnen te halen. Met een 2-6 pak op de broek moest de thuisreis aangevangen worden, waarna in de auto's de diverse partijen nog eens kritisch werden doorgenomen. 'Verdiend verlies, maar wel erg geflatteerd,' luidde het eindoordeel.


Auteur en foto: Peter Swart