dinsdag 4 juni 2019

Schaakjeugd doet examen Stap 1

Bij de schaakvereniging Maassluis wordt volgens het zogenaamde stappenplan schaakles gegeven. In deze methodiek leren de schakertjes behapbare stukjes schaakkennis waarna ze de kennis kunnen oefenen. De schaakvereniging beschikt over een gediplomeerd schaaktrainer om deze kennis op de juiste wijze over te brengen. 

Het eerste jaar wordt Stap 1 behandeld waar basale schaakkennis aan de orde komt, denk aan mat geven, rokeren, dubbele aanval, stukken dekken etc. Nu, aan het einde van het seizoen, is deze kennis bij alle 6 jeugdleden getoetst. De jeugdleiding was blij om te zien dat iedereen een voldoende scoorde zodat alle kinderen met een diploma naar huis konden. Speciale vermelding voor Lars Weltevrede die alle vragen goed had en dus slaagde met een 10! Op de foto zien we de geslaagden. Van links naar rechts: Thijs, Arnesh, Tijn, Duko, Jonne en Lars.

Komend seizoen gaan we starten met Stap 2 om de schaakkennis verder uit te breiden.
Tekst en foto: Martin van der Hidde

De interne competitie nadert zijn ontknoping

Afgelopen maandag wisten Marcel en Martin te winnen, hierdoor blijft de laatstgenoemde Marcel net voor in de stand. Met nog twee ronden te spelen zal één van deze twee kampioen worden, zoveel is duidelijk.
Er is een speler op de vereniging die nog niet weet dat het schaakspel ook een uitslag als remise kent. Hij wint of verliest, andere uitslagen zijn niet mogelijk. Dit komt duidelijk tot uiting in zijn compromisloze en creatieve schaak. Zo ook tegen Piet Hofstee. Tijdens het invoeren van de partij had ik Stockfish 10 "meelopen" de wijzer die voordeel voor één van de partijen moet aanduiden leek wel een ventilator terwijl buiten het Code Oranje weer overtrok... We hebben het natuurlijk over JP Schriks!







Bijgevoegd de partij, ter lering ende vermaek.

Schriks - Hofstee


Dirk stuurde de partij tegen Marcel in:

Brijs - Bergen

Uitslagen:

Piet de Jong - Martin van der Hidde 0-1
Dirk Brijs - Marcel Bergen 0-1
Hans Quak - Jan Spoor 1-0
JP Schriks - Piet Hofstee 1-0
Koos Stolk - Arjen Kouwenhoven 0-1

Stand

PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Martin van der Hidde251591704,840,040,019311935-40
2Marcel Bergen261574703,039,039,01891188922
3Jos Kruidenier271494634,838,038,01873187300
4Michael Kroes15744490,637,037,01751174380
5Paul Blok18765444,536,036,014921441511
6Gert Dijkstra17746424,535,034,01792179200
7Hans Quak267118419,534,033,015051477280
8Dirk Brijs24888418,033,035,016791729-501
9Jean-Paul Schriks2513012400,732,032,0139412821120
10Arjen Kouwenhoven7421376,831,031,01858000
11Piet Hofstee11434342,530,030,01654000
12Peter Swart17737334,029,029,014731450231
13Peter van Soest10523324,028,028,015161467490
14Jan Parre18378279,027,027,013871411-241
15Piet de Jong4004260,026,026,013561386-305
16Thijs4112241,825,025,01378000
17Marc Janssen6042238,024,024,016191647-280
18Jan Spoor254615220,823,023,013721446-741
19Yannick1001196,022,021,01050000
20Koos Stolk233416191,221,022,01280128002
21Karel Parre5014180,120,020,013571393-361
22Rien de Boer5005152,019,019,013281356-280

Tekst en foto: Martin van der Hidde

dinsdag 28 mei 2019

Voor de jeugdleden: Maandag 3 juni Examen Stap 1

Jongens en meisje, aanstaande maandag nemen wij het examen Stap 1 af.
We hopen dat jullie allen slagen, waar we alle vertrouwen in hebben!

Martin en Marcel

Mededeling voor deelnemers Cursus Schaken

Ivm de avondvierdaagse is er 3 juni geen cursus voor de kinderen.
10 juni is er geen schaken ivm Pinksteren

17 en 24 juni zijn de laatse twee avonden van de cursus

Interne competitie jeugd

Uitslagen:

Lars verrast Jonne!

  1 Arnesh                -  Thijs                1-0    
  2 Lars                  -  Jonne                1-0    
  3 Duko                  -  Meester Marcel       1-0   

Stand:

Pos Naam Prt W R V Score
1 Arnesh 23 13 3 7 582,5
2 Thijs 21 13 0 8 554,0
3 Jonne 21 12 1 8 535,5
4 Duko 17 10 1 6 513,8
5 Tijn 19 8 1 10 390,5
6 Lars 21 9 0 12 390,0
7 Luca 4 1 0 3 292,6

Interne competitie 27-5

Uitslagen:

Jos Kruidenier - Martin van der Hidde remise
Piet Hofstee - Marcel Bergen 0-1
Hans Quak - Gert Dijkstra remise
Koos Stolk - Jean-Paul Schriks 0-1

Stand:

Pos Naam         Prt W R V Score
1 Martin vd Hidde 24 14 9 1 678,8
2 Marcel Bergen 25 14 7 4 668,0
3 Jos Kruidenier 27 14 9 4 622,2
4 Michael Kroes 15 7 4 4 478,3
5 Paul Blok 18 7 6 5 432,5
6 Dirk Brijs 23 8 8 7 418,0
7 Gert Dijkstra 17 7 4 6 413,2
8 Hans Quak 25 6 11 8 396,5
9 JP Schriks 24 12 0 12 370,7
10 A Kouwenhoven 6 3 2 1 354,8
11 Piet Hofstee 10 4 3 3 342,5
12 Peter Swart 17 7 3 7 324,3
13 Peter van Soest 10 5 2 3 314,7
14 Jan Parre 18 3 7 8 270,0
15 Piet de Jong 3 0 0 3 260,0
16 Thijs         4 1 1 2 233,5
17 Marc Janssen 6 0 4 2 230,0
18 Jan Spoor 24 4 6 14 220,8
19 Koos Stolk 22 3 4 15 191,2
20 Yannick 1 0 0 1 189,0 21,0
21 Karel Parre 5 0 1 4 173,5
22 Rien de Boer 5 0 0 5 145,7

Marcel Bergen Rapidkampioen

Omdat de indelingssoftware uit het MS-DOS tijdperk een hick-
up kende, konden de laatste partijen van de rapid-finale niet afgewerkt worden op de reguliere speelavond. Om de competitie niet in de weg te zitten besloten Marcel Bergen en Martin van der Hidde hun treffen bij laatstgenoemde thuis af te werken. Marcel had genoeg aan remise om kampioen te worden, bij winst van Martin zou Jos Kruidenier de titel pakken. Afgelopen zaterdagochtend om 11 uur schoven de twee toppers van Maassluis achter het bord. Met een bedenktijd van 20 minuten per persoon is dit geen snelschaak, maar lang in de stelling verdiepen is niet altijd verstandig. Dat bleek ook in deze partij. Na een rustig begin leek Marcel Bergen met zwart een gelijke stelling te bereiken. Hij besloot echter wit's paard af te ruilen waarna een stelling met ongelijke lopers ontstond die van der Hidde aanvalskansen gaf.

De witte loper op e5 is veel gevaarlijker dan de zwarte op f5.

Dat hoef je de laatste niet te zeggen, hij ging direct voor de vijandelijke vorst. Helaas had hij wel aardig wat bedenktijd in de aanval gestoken wat resulteerde in een vliegende tijdnood. Met nog luttele seconden op de klok, maar in gewonnen stelling, moest hij het aanbod van remise van Marcel wel aannemen. Voor de liefhebber, de partij is na te spelen op:

Partij Rapid Martin - Marcel

In de B-groep wist Paul Blok de eerste plaats te pakken.