zaterdag 15 februari 2020

De dimensies van het schaakbord en de schaakstukken.

Onlangs kwam ik een interessant artikel tegen over de dimensies van bord en stukken.
Je kunt het hier teruglezen.

dinsdag 11 februari 2020

Jeugd ronde 17

Afgelopen maandag mochten we Bas begroeten. Hij heeft vorig jaar de korte cursus kennismaken met de schaaksport gevolgd bij ons en heeft nu tijd en zin om te komen schaken. Welkom Bas!

De partijen waren weer bloederig en kort, zoals gewoonlijk :-)

Yasir gaf geen cadeau aan Bas, en won. Thijs blijft winnen, nu van Macit.
De verrassing was de overwinning van Lars die Arnesh mat zette.
Op onderstaande foto zie je hoe. Het vluchtveld h8 is bezet door de toren.
Als de toren daar niet zou staan, zie je dan hoe wit remise kan houden met zijn loper en toren?





Na de competitiewedstrijden keken we naar wat opgaven en openingsvallen.
In de Aljechin opening kan de volgende stelling ontstaan als zwart in de witte val trapt.


Wit heeft net Df7 gespeeld zodat de zwarte koning niet meer terug kan om een veilig plekje te zoeken. Ondanks dat zwart aan zet is, én twee (!!) stukken voorstaat,kan hij zich niet meer redden. Probeer het maar tegen een vriendje of een familielid. Met beide kleuren. Of gewoon zelf.

De stelling ontstaat overigens na de volgende zetten:

1. e4 Pf6 2. e5 Pd5 3. Pf3 d6 4. Lc4 Pb6 5. Lxf7+ Kxf7 6. Pg5+ Kg6 7. Df3 Kxg5
8. Df7

Uitslagen:

Ronde 17   
Macit-Thijs0-1
Lars-Arnesh1-0
Bas-Yasir0-1

Stand:

PosNaamPartijenWinstRemiseVerlorenScore
1Thijs161411538,8
2Tijn8611341
3Arnesh15717291,3
4Lars16619239,7
5Duko5212238
6Yasir12426216
7Macit12336203,5
8Stef5122198,2
9Bas1001170,6

Geen remises! Ronde 19 senioren.

Er stonden wat interessante partijen op het programma deze ronde. Zo speelden de dubbele clubgenoten Dirk en Peter tegen elkaar. Peter won een pion en zat op rozen dacht ik. Tot er een zwarte vrijpion op d3 verscheen.... Dirk pakte de volle winst.
Jan Spoor speelde tegen zijn chauffeur Jean-Paul. Dit leek lange tijd gelijk op te gaan. Opeens hoorde ik Jan opgeven na een blunder volgens zijn zeggen. Hierdoor wacht Jan nog steeds op zijn eerste overwinning...
Piet Hofstee speelde zijn tweede partij in de interne, en wel tegen Piet de Jong. In een Oerang Oetan kwam de voorzitter er niet aan te pas en pakte Piet H zijn tweede winst.

De partijen welke invloed hadden op de koppositie bleken beide in een toren + dame eindspel te eindigen. Een vuistregel is dat de veiligheid van de koning cruciaal is in dit soort eindspellen.
 In de partij van Jos tegen Marcel ging eerstgenoemde de fout in door op de aanval te spelen terwijl verdedigen minimaal een remise op zou leveren. Marcel liet zich niet foppen en pakte het volle punt.
Paul Blok liet zich verrassen in de opening en kwam uiteindelijk een pion achter in een mindere stelling.. De koning van Paul stond op de tocht en daar kon Martin gebruik van maken met winst tot gevolgd.

Aan de top blijft het dus spannend......

Uit de partij van der Hidde - Blok onderstaand diagram met wit aan zet.



Er volgde 35. cxd5+ Dxd5 36. Tc2+ met damewinst en Paul gaf op. Er zit echter een mat in de stelling. Wat moet wit hier spelen?

Uitslagen

Ronde 19   
Jos Kruidenier-Marcel Bergen0-1
Martin van der Hidde-Paul Blok1-0
Peter van Soest-Dirk Brijs0-1
Jan Spoor-Jean-Paul Schriks0-1
Piet Hofstee-Piet de Jong1-0

Stand

PosNaamPartijenWinstRemiseVerlorenScore
1Marcel Bergen13841479
2Martin van der Hidde13751471,2
3Gert Dijkstra9540392,2
4Dirk Brijs15654348,8
5Jos Kruidenier9333339
6Paul Blok9342331,2
7Michael Kroes3021304,3
8Arjen Kouwenhoven4220281,5
9Jean-Paul Schriks13706278
10Peter van Soest14707277,7
11Hans Quak11344231
12Peter Swart8323230,2
14Piet Hofstee2200198
16Jan Parre2011152,2
17Piet de Jong6105133
19Koos Stolk152310117,7
20Jan Spoor160511109,7

zondag 9 februari 2020

Viertal onderuit in de Boekenberg


Vrijdagavond reisde het viertal af naar Spijkenisse  om in de Boekenberg de uitwedstrijd tegen het viertal van Spijkenisse te spelen. Hoewel...… Peter van Soest speelt tevens aldaar dus voor hem was het een soort van thuiswedstrijd. En ook Dirk Brijs speelde ook die dag zijn wedstrijd voor de interne competitie daar. We hadden dus niet met een uitsluitend "vijandig" publiek te maken. Nou ja, tussen aanhalingstekens natuurlijk. De sfeer altijd zeer gemoedelijk  en van supportersrellen is bij het schaken geen sprake 😉
Helaas verliep de wedstrijd niet in Maassluis' voordeel. Jan Spoor verloor een stuk, daarna nog één en weldra konden alle stukken weer in de doos. Koos Stolk kwam een kwaliteit achter en dat bleef hem achtervolgen wat leidde tot verlies. De partij van Peter van Soest kende een wisselend verloop. Eerst kwam hij drie pionnen achter; toen kantelde de partij en kwam hij op een kleine voorsprong van een paard en een pion tegen een paard. De pion ging helaas verloren wat remise betekende. De wedstrijd was toen beslist maar Paul Blok had nog wat goed te maken na zijn nederlagen in voorgaande externe wedstrijden. En dat lukte: een pionwinst vroeg in de partij wist hij vast te houden en aan het slot van de partij won hij ook nog een toren en toen geloofde zijn tegenstander het wel. 1,5-2,5 nederlaag. Het wedstrijdformulier kon bij assistent competitieleider Simon van der Beek, die zelf op bord 2 meespeelde, worden ingeleverd. Een snellere verwerking van een uitslag is nauwelijks mogelijk! 


Paul Blok

donderdag 6 februari 2020

Interne Jeugd

In de interne competitie werd slechts één partij gespeeld.
Lars verloor van Thijs

De stand bij de jeugd:
PosNaamPartijenWinstRemiseVerlorenScore
1Thijs151311507,8
2Tijn8611330
3Arnesh14716292,3
4Duko5212226,7
5Macit11335205,3
6Lars15519199,5
7Yasir11326186
8Stef5122185,8