woensdag 27 januari 2021

Geen Externe Competitie dit seizoen

 RSB-competitie 2020-2021 definitief afgelast


26-01-2021

Vanuit het RSB bestuur is lange tijd gehoopt op versoepelingen van de Corona-maatregelen, zodat het spelen van de RSB competitie in seizoen 2020-2021 mogelijk zou zijn. Vorige week is er op de persconferentie van het kabinet een avondklok aangekondigd die afgelopen weekend in is gegaan.

Het RSB bestuur heeft besloten dat het aantal versoepelingen dat nodig is om weer in competitieverband te kunnen gaan schaken onbereikbaar hoog is geworden om dit seizoen nog competitie te kunnen gaan spelen. We moeten dus concluderen dat er dit seizoen helaas geen RSB competitie gespeeld kan gaan worden.

Zodra het weer mogelijk is dit seizoen om wedstrijden te gaan schaken, zullen we als RSB bestuur toernooien organiseren zodat de leden die dit wensen het weer tegen elkaar kunnen opnemen.

Met vriendelijke groet,
André van der Graaf
Competitieleider RSB

zondag 24 januari 2021

"Ondergrondse" ligt stil

Door de avondklok, en verminderde belangstelling, is de ondergrondse competitie stil gelegd.

Onze voorzitter Piet de Jong schrijft:

Beste schaakvrienden,

Jullie zullen begrijpen dat ik, als trotse voorzitter van onze schaakvereniging, die afgelopen jaar 90 (!) heeft bestaan, zo langzamerhand best wel emotioneel wordt met wat er allemaal gaande is en hoe het onze vereniging en de leden raakt. Laten we zorgen dat we elkaar hopelijk in de nabije toekomst weer gauw kunnen ontmoeten en elkaar niet loslaten. De viering van ons jubileum blijft een gegeven en bij de eerste de beste gelegenheid zullen we dit samen invullen.

Blijf gezond en 'we will meet again'!

Hartelijke groet aan één ieder.

Piet


dinsdag 5 januari 2021

Geschiedenis van de ELKA schaakklok

Waarschijnlijk is de uitdrukking "Even een kiekje maken." u welbekend. Minder bekend is dat dit een eponiem is. Een kiekje maken is vernoemd naar Israël Kiek (1811-1899), een fotograaf uit Leiden. Israël Kiek verdiende zijn geld als  portretfotograaf maar vooral met het snel vastleggen van, veelal dronken, studenten. Hieronder een voorbeeld van een kiekje.


Wat heeft dit met een schaakklok te maken? Daar kom ik zo op. Israël Kiek was verwant aan Lazarus Kiek, een horlogemaker. De familie Kiek kwam oorspronkelijk uit Hamburg, en halfverwege de achtiende eeuw verhuisde de familie naar Groningen.

Lazarus verkaste op jonge leeftijd (14) naar Amsterdam om daar in de leer te gaan bij zijn oudere broer Hijman welke een zaak in de hoofdstad had. Lazarus kreeg in 1889 internationale erkenning voor zijn vakmanschap op de wereldtentoonstelling te Parijs. Hij ontwierp de eerste elektrische klok, en won daarmee een gouden medaille.

We zien hier Lazarus met zijn vrouw Rachel in 1919.


We maken een sprongetje, Lazarus is ondertussen voor zichzelf begonnen in 1913 onder de naam ELKA. Er zijn verschillende theorieën over de betekenis van deze afkorting. De meest verbreide is dat het staat voor Ernst Louis Kiek Amsterdam. Ernst-Louis werd echter pas in 1918 geboren als zoon van Louis Kiek, die weer zoon van Lazarus was. Waarschijnlijker is derhalve de naam: Electrische Klokken Amsterdam. 

Ernst-Louis trad, zoals dat ging in die tijd, in de voetsporen van zijn vader Louis en grootvader Lazarus. Lazarus overleed in 1938. Aangezien de familie Kiek joods was, zijn er tijdens de tweede wereldoorlog een flink aantal omgekomen in de vernietigingskampen. Ernst-Louis had de mazzel dat hij in '39 op stage gestuurd was naar Zwitserland. Het land van de horlogemakers, maar ook een neutraal land tijdens de tweede wereldoorlog.

Oude krantenadvertentie van ELKA

Na de oorlog werd ELKA door Ernst-Louis gerund. In Amsterdam was het merk een begrip, en ook ons koningshuis kocht daar klokken en horloges. Er waren twee winkels, waaronder één in de Kalverstraat. De oude Ernst-Louis had geen nakomelingen, en op hoge leeftijd verkocht hij in 1999 zijn zaak. Het einde van een tijdperk...

O, wacht, er was nog iets met een schaakklok. Bij de verkoop van de inventaris van Kiek in '99 zou er nog een voorraad van 950 ELKA schaakklokken zijn geweest in het filiaal in de Leidsestraat. Een ooggetuige beweert zelfs ca 2000 schaakklokken gezien te hebben daar!

Kiek maakte deze klokken niet zelf, maar kocht ze van het gerenommeerde Garde. Ik heb er twee in mijn bezit. Wat opvalt aan deze klokken zijn een paar dingen. Op de wijzerplaat zelf staat geen maker. Bij Garde was dat UMF in de begintijd, later Ruhla. Op afbeeldingen welke ik op internet bekeken heb komt dit echter in sommige gevallen wel voor.




Onder op de wijzerplaat staat Made in Germany. Adri Helfrich wees mij erop dat dit juist ten tijde van de 2 Duitslanden gebruikt werd. En wel om exportredenen omdat het ‘Westen’ de DDR nog niet erkende. Het Westen kon uiteraard niet importeren uit landen die niet bestonden. In 1966 drongen de russen echter bij VolksEigenerBetrieb Ruhla aan om made in Germany te vervangen door ‘DDR’. Na 1966 schakelde Ruhla langzaamaan hierop over. 

Rechtsonder, bij de voet van de schaakklok, staat een kleine "gouden" opdruk met daarom in zwarte letters ELKA.  

De geschiedenis van de ELKA klok is meer een geschiedenis van de Kiek familie. Eens een gerenommeerd bedrijf in de Amsterdamse Kalverstraat. De geschiedenis van de familie Kiek heb ik vooral uit een artikel uit het Parool van 23 november 2013.

Over de Garde klok zelf valt veel meer te vertellen. Op onderstaande links vind je meer info over deze klok terug. 

Een Nederlandstalig stuk over Garde

Veel info over klokken, oa Garde (Duits)




maandag 4 januari 2021

Van het bestuur

Namens het bestuur: Een gezond en sportief 2021 toegewenst. Uw voorzitter P. de Jong

zondag 3 januari 2021

Afsluiting 2020: Ronde 10, 11 en 12

Uitslagen van de ondergrondse competitie:

Ronde 10

Marcel Bergen        - Paul Blok            1-0   

Martin van der Hidde - Jos Kruidenier       ½-½    

Sylvester van der Linden - Koos Stolk           ½-½    

Piet de Jong         - Jan Spoor            0-1    

Ronde 11

Martin van der Hidde - Sylvester van der Linden 1-0    

Paul Blok            - Jan Spoor            1-0    

Piet de Jong         - Koos Stolk           ½-½    

Ronde 12

Jan Spoor            - Marcel Bergen        0-1    

Martin van der Hidde - Piet de Jong         1-0    

Stand per 1 januari 2021:

 Stand na ronde 12     
#NaamPWRVPunten
1Marcel Bergen11830349
2Martin van der Hidde6420239,2
3Jos Kruidenier7340236,5
4Paul Blok11524197,7
5Gert Dijkstra3201187
6Piet Hofstee1100165
7Peter Swart3111156,8
8Dirk Brijs3111152
9Jan Spoor6204121
10Koos Stolk10145116
11Sylvester van der Linden5113106,8
12Jean-Paul Schriks301296,8
13Piet de Jong901845,5




dinsdag 1 december 2020

Schaken in coronatijd, nog steeds ondergronds

De schaakvereniging van Maassluis gaat gewoon door in Coronatijd. Ondanks dat de Flat gesloten is, vinden er nog schaakactiviteiten plaats. De jeugd krijgt nog les en schaakt nog elke maandagavond. Maar in plaats van achter het bord gebeurt dit nu met behulp van Zoom en LiChess.

De senioren hebben de mogelijkheid om één op één bij een van de spelers thuis te schaken. Hier doen een aantal schakers aan mee. De berichtgeving met betrekking tot de uitslagen loopt wat achter, hieronder de uitslagen van de laatste weken.

Ronde 7:

Marcel Bergen - Koos Stolk 1-0

Piet de Jong - Paul Blok 0-1

Ronde 8:

Marcel Bergen - Jos Kruidenier ½-½

Koos Stolk - Paul Blok ½-½

Piet de Jong - Sylvester van der Linden 0-1

Ronde 9:

Martin van der Hidde - Marcel Bergen ½-½

Paul Blok - Sylvester van der Linden 1-0

 Stand na ronde 9     
#NaamPWRVPunten
1Marcel Bergen8530229,3
2Jos Kruidenier5230164
3Paul Blok8422160,2
4Gert Dijkstra3201139
5Martin van der Hidde2110128
6Piet Hofstee1100118,3
7Peter Swart3111110,5
8Dirk Brijs3111108
9Sylvester van der Linden210198,7
10Jan Spoor310280
11Koos Stolk812564,2
12Jean-Paul Schriks301263
13Piet de Jong500532

De indeling voor komende week:

Koos is oneven en heeft een bye

Jos Kruidenier - Piet de Jong

Paul Blok - Martin van der Hidde

Sylvester van der Linden - Marcel Bergen





donderdag 12 november 2020

Escardibul Ajedrez Stawton No 6

Tijdens een zoektocht op Marktplaats naar schaakspullen, stuitte ik op een advertentie waarin een Spaanse set aangeboden werd.  De set zag er wat apart uit, en er was voorzichtig op geboden. Je moet jezelf af en toe kietelen in dit tijdsgewricht, en dus nam ik contact op met de verkoper, en bood hem de vraagprijs. Die was 35 euro voor bord en stukken wat mij alleszins redelijk leek.

De schaakstukken komen uit Spanje, Barcelona om precies te zijn. Het bedrijf, Escardibul werd in 1840 opgericht en maakte biljarttafels en accessoires. Later, in de jaren '20 van de vorige eeuw kwamen daar allerlei producten bij, zoals schaakspellen. Helaas zijn ze daar alweer een tijd geleden mee gestopt, en nu zijn ze weer terug naar hun roots, de biljarttafels. Waarschijnlijk is de set in de jaren '60 of '70 gemaakt, en dus een jaar of 50 oud. 

De set die ik gekocht hebt komt in hun traditionele zwarte kunststof doos met gouden stickers. De stukken zijn van olijfhout gemaakt. Waarbij de de zwarte stukken donker gevernist zijn. De tekening van het olijfhout is duidelijk te zien en maakt dat de stukken een mooi aparte uitstraling hebben. Dit komt in de foto's ook duidelijk naar voren. Persoonlijk vind ik het heel mooi. De koningshoogte is 90 mm. De stukken zijn niet verzwaard. Bij mijn set waren de viltjes allen los gekomen, en helaas ontbreekt er één viltje. Ik heb daarom vergelijkbare kleuren vilt besteld. Zodra die binnen zijn zal ik de stukken opnieuw van vilt voorzien. 

De bronnen welke ik gebruikt heb: chess.com forum en de mooie website van Holger Langer

De huidige website van Escardibul vind je hier.

Martin van der Hidde


Een aantal foto's van de stukken: