dinsdag 15 januari 2019

Jeugd Ronde 14

In de competie werden gespeeld:

Lars - Arnesh 0-1
Tijn - Meester Marcel 1-0

Thijs en Jonne kregen les over verdedigen, schaak verdedigen en er werd een stelling geanalyseerd.

De stand in de competitie is nu:


Rangschikking na Ronde 14 - 14-1-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Arnesh11713308,540,039,0970000
2Jonne11704293,039,040,090690060
3Duko9603286,338,038,0900000
4Tijn10613273,837,037,0920000
5Thijs10505228,036,036,0780000
6Lars11407175,035,035,01016000
7Meester Martin1001147,334,034,00000
8Luca4103142,033,033,01150000
9Meester Marcel700764,032,032,0744750-60






maandag 14 januari 2019

Verjaardagsreceptie Corry Vreeken


 De Schaakvereniging Maassluis (SVM) en de Stichting Corry Vreeken (SCV) hebben de 90e verjaardag van Corry aangegrepen om haar eens extra in het zonnetje te zetten. Tijdens een goed bezochte receptie heeft SVM-voorzitter Piet de Jong Corry het erelidmaatschap van de schaakvereniging aangeboden.
In de diverse toespraken werd uitgebreid stilgestaan bij de verdiensten die Corry Vreeken heeft gehad voor de nationale, internationale, regionale en plaatselijke schaaksport. De aanwezigheid van prominente personen uit het Nederlandse schaakleven zorgde voor een keur aan bijzondere en vermakelijke anekdotes, steeds met Corry als middelpunt. Jaap van den Herik (voorzitter SCV) bracht een prachtige schets van haar loopbaan en las het mailtje voor van Jan Timman, die Corry via deze weg het beste wenste; Geurt Gijssen (internationaal scheidsrechter) sprak over de door de FIDE aan Corry verleende titel Honorary Woman Grandmaster; Hans Bouwmeester (wie heeft geen schaken geleerd uit zijn vermaarde pocket-serie?) ging in op Corry's nationale betekenis en mocht de lovende brief voorlezen die Marleen van Amerongen (voorzitter van de KNSB) had opgesteld; Jessica Harmsen (net als Corry oud-Nederlands kampioene en bestuurder van de SCV) vertelde op boeiende wijze hoe haar oud-rivale uitgegroeid was tot vriendin; en Angelo Ayala (voorzitter van de RSB) benadrukte de rol van Corry voor het schaken in de Rotterdamse regio en overhandigde de SCV een gift, die in waarde overeenkwam met Corry's leeftijd.
Daarna was het de beurt aan Piet de Jong om Corry het erelidmaatschap aan te bieden. Het laatste woord was er voor de familie, die niet vergat om het personeel van wijkgebouw De Flat hartelijk te danken voor de perfecte verzorging van de gedenkwaardige middag.

Auteur: Peter Swart














woensdag 9 januari 2019

dinsdag 8 januari 2019

Snelschaakavond

Met het project 'Kies voor Sport' kunnen basischoolleerlingen in het voorjaar kennismaken met de schaaksport, onder begeleiding van gediplomeerde schaaktrainers. Het is een mooie manier om te onderzoeken of schaken iets voor je is. Een aantal jeugdigen zijn hier al achter en leren er iedere maandagavond iets nieuws bij, dat ze in onderlinge partijen proberen toe te passen. Zij zijn na de kerstvakantie extra geconcentreerd aan de borden verschenen.
De senioren hebben het seizoen hervat met het traditionele nieuwjaarstoernooi, waarbij de klok op slechts 10 minuten per persoon werd gezet. De krappe tijd zorgde weer voor gezucht en gesteun achter de borden, ten teken dat een gekoesterde Dame werd 'weggegeven' of de partij verloren ging doordat de raderen van de klok sneller rondgingen dan die van de hersenen. De cracks van het snelschaken komen echter altijd weer bovendrijven: Jos Kruidenier won het toernooi, op de voet gevolgd door Marcel Bergen en Martin van der Hidde.
Mocht u geïnteresseerd zijn in het wel en wee van de schaakvereniging: bezoek dan eens onze vernieuwde website www.svmaassluis.nl. Uiteraard bent u én ben jij van harte welkom om eens een avondje vrijblijvend mee te schaken in het immer gezellige wijkgebouw 'De Flat'.

Auteur: Peter Swart

Ronde 13 jeugd: Stuivertje wisselen

Er werden op de eerste avond in het nieuwe jaar twee partijen gespeeld:

Duko - Arnesh 0-1
Jonne - Lars 1-0

Door haar overwinning kwam Jonne weer aan kop:

Rangschikking na Ronde 13 - 7-1-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne11704280,040,039,090690060
2Arnesh10613275,539,038,0970000
3Duko9603274,338,040,0900000
4Tijn9513240,337,037,0825000
5Thijs10505215,036,036,0780000
6Lars10406174,035,035,01016000
7Meester Martin1001136,034,034,00000
8Luca4103131,033,033,01150000
9Meester Marcel600664,032,032,0744750-60


dinsdag 25 december 2018

Twee handdrukken verwijderd van Steinitz

Door Martin van der Hidde

Honderdenvijftig jaar geleden, op kerstavond, werd Emanuel Lasker geboren. Voor het geval deze naam u niets zegt; Lasker was de tweede wereldkampioen schaken en recordhouder in jaren van deze titel.


Emanuel Lasker [foto wikipedia]


In 1894 speelde hij een match tegen de eerste wereldkampioen, Wilhelm Steinitz, en won deze. Het duurde tot 1921 voordat hij zijn titel verloor aan de Cubaan Raoul Capablanca.

Wilhelm Steinitz [foto wikipedia]


Nu heb ik onlangs een boek aangeschaft, een heruitgave van het matchboek om de wereldtitel tussen Siegbert Tarrasch en Emanuel Lasker in 1908. Eerstgenoemde heeft dit boek geschreven. Zeer onderhoudend.




Matchboek en stelling uit eerste partij [foto Martin van der Hidde]

Nu las ik onlangs dat Lasker ook tegen de latere wereldkampioen Max Euwe gespeeld had. En toen begon mijn geest wat te dwalen. Ook ik heb tegen Max Euwe gespeeld, in 1978. Dit vond plaats in een schaaksimultaan tussen Euwe en scholieren van scholengemeenschap professor Casimir. De oude meester was toen reeds 77 en aangezien hij niet geheel fit was kwam ik weg met een remise. Mijn enige schaakpartij tegen een (ex)wereldkampioen.



Max Euwe [foto wikipedia]

Nu is de etiquette zo dat je voor en na de schaakpartij de tegenstander de hand schudt. Natuurlijk deden Euwe en ondergetekende dit ook. Zoals gezegd speelde Euwe in 1935 tegen Lasker, wat weer betekent dat ik één handdruk verwijderd ben van de wereldkampioen Emanuel Lasker. En gezien zijn matches tegen Wilhelm Steinitz mogen we het aannemelijk achten dat ik slechts twee handdrukken verwijderd ben van de eerste wereldkampioen schaken!

Hoe kom je hier nu op vraagt je je misschien af? Welnu, er gaat een theorie rond dat je slechts 6 'contacten' verwijderd bent van een andere aardbewoner, zeg Obama. Sinds ik daar jaren geleden over gelezen heb borrelt het weer af en toe in mijn bolletje omhoog.

Hier kun je meer over deze theorie lezen: Six degrees of separation

Door de handdruk met Max Euwe ben ik overigens van de meeste wereldkampioenen tot 1980 slechts één hand afdruk verwijderd. En ik heb Veselin Topalov de hand geschud dus vermoedelijk ook met de wereldkampioenen na 1980. Alleen Kramnik is dan een twijfelgeval ;-) .  Voor deze laatste opmerking verwijs ik jullie graag naar Toiletgate

Het feit dat ik slechts twee handrukken verwijderd ben van Steinitz maakt mij op de een of andere manier blij. Zo zit een mens toch vreemd in elkaar. Ik ga er vast niet beter van schaken. Maar op de een of andere manier geeft het een gevoel van verbondenheid, wat natuurlijk complete flauwekul is.

Euwe overigens, heeft veel beroemdheden de hand geschud, waaronder Hollywood beroemdheden. Misschien kom ik hier nog eens op terug.

Rest mij nog te vertellen dat ik ook André Hazes de hand heb geschud, maar om de een of andere reden doet mij dat toch een stuk minder.

Fijne kerstdagen!




dinsdag 18 december 2018

Jeugd speelt Raindropchess

De laatste avond voor de kerstvakantie speelde de jeugd Raindropchess.

De gelukkig winnaar was Tijn, maar ook de andere spelers gingen met wat lekkers naar huis.