dinsdag 16 april 2019

Paasschaak!

Als we de voorlopige balans van het schaakseizoen opmaken zien we dat de wedstrijdteams prima gepresteerd hebben en de interne competitie een bloedstollende eindfase tegemoet gaat, met drie titelkandidaten die weinig voor elkaar onder doen.
Maar voor het zover is werd middels het immer gezellige Paastoernooi de sfeer van het schaken als caf├ęsport in ere hersteld, zij het dat de speelruimte in deze tijden niet blauw staat van de rook.
Net als tijdens het Kersttoernooi werd de tijd op de klok tot 10 minuten per persoon teruggebracht, hetgeen een geheel nieuwe dimensie aan de partijen toevoegt, namelijk die van de onvoorziene blunders.
Edele Paarden maakten de raarste sprongen en edele Dames belandden ongewild op het slachtblok. Verrassende uitslagen werden genoteerd, maar toen de kruitdampen waren vervlogen bleken Martin van der Hidde en Jos Kruidenier gedeeld eerste te zijn met 6 uit 7.
De laatste mocht zich op basis van weerstandspunten winnaar noemen.
In de B-groep greep Jean-Paul Schriks de hoofdprijs.

Bij de jeugd kwam Thijs als sterkste uit de bus.

Alle aanwezige (jeugd)leden kregen een prijs mee naar huis.

dinsdag 9 april 2019

Aanstaande maandag snelschaken!



De laatste maandag voor het paasweekeinde gaan we snelschaken!

Spanning in de competitie!

Tien man kropen achter de borden afg maandag. De elfde, Paul Blok, ging oneven naar huis.
De topper van deze avond was de partij tussen Arjen Kouwenhoven en Marcel Bergen. Arjen is op papier de sterkste schaker van de vereniging met een rating van 1973. Marcel staat eerste in de competitie, maar voelt de hete adem van Martin van der Hidde. De laatstgenoemde maakte geen fout tegen Hans Quak. Hans werd "slachtoffer" van de zogenaamde Greek Gift. Hieronder leest u daarover meer. Ook Jos Kruidenier, de nummer 3, bleef in de running en versloeg Jan Parre. Arjen wist fraai te winnen van Marcel. Het ging voor Marcel al eerder in de partij mis, maar in  het diagram heeft wit (Arjen) een mataanval. Ziet u het mat (in 4) ook?


Stelling na f6?

Door het verlies van Marcel neemt Martin nu de eerste plaats over. Het verschil tussen de eerste drie is echter miniem. De interne is dus reuze spannend, en elke week moeten de koplopers vol aan de bak.

Jan en Jean-Paul speelden op hun onnavolgbare wijze. De koningen zwierven over het bord. Jan beging een onnauwkeurigheid door niet te slaan op f7 en snel daarna konden de stukken in de doos.
Jos sloopt de passieve opstelling van good old Jan Parre op bekende wijze.
Dirk won aan het eind van de avond een stuk van Peter van Soest. Maar even later was ook dit stuk in de doos. De heren besloten dat de stelling dat elk toreneindspel remise is, een waarheid als een koe is.

In de partij tussen Martin en Hans kwam de onderstaande stelling op het bord. Beide partijen hebben net gerokeerd, echter voor zwart is dit verliezend...


Stelling na 10. ... 0-0 ?

Ik zag dat ik nu de mogelijkheid had om het standaard offer op h7 te brengen. Na mijn 11. e5 moet het paard weg, Hans koos voor 11. ... Pe8 en nu kon ik 12. Lxh7+ spelen. Nemen of weigeren, het maakt allemaal niet uit. De partij is verloren. Natuurlijk moet er wel nog nauwkeurig gespeeld worden.


 Stelling na 12. Lxh7+

Er volgde 12. .... Kh8 (na 12. .... Kxh7 volgt Pg5 en Dh5) 13. Pg5 g6 14. Df3 Kg7 15. Dh3 Th8



Stelling na 15. Th8

Wit maakt het nu af met: 16. Pxe6+ fxe6 17. Dh6+ Kf7 18. Dxg6+ Kf8 19. Lh6+ Ke7 20. Dg5+ Pf6 21. Dxf6+ en zwart geeft op.

Mocht je meer over dit motief willen weten kun je dit hieronder lezen en/of kijken. Klik op de link.

Leesvoor over de Greek Gift
Youtube film over de Greek Gift

Uitslagen van maandag 8 april:

  1 Arjen Kouwenhoven     -  Marcel Bergen        1-0   
  2 Martin van der Hidde  -  Hans Quak            1-0   
  3 Jos Kruidenier        -  Jan Parre            1-0   
  4 Dirk Brijs            -  Peter van Soest      ½-½   
  5 Jan Spoor             -  Jean-Paul Schriks    0-1   

Stand na maandag 8 april:


PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Martin van der Hidde201271569,040,039,019281935-70
2Marcel Bergen211164559,739,040,01893188942
3Jos Kruidenier231283552,238,038,01876187330
4Michael Kroes15744433,037,037,01751174380
5Paul Blok15744392,536,036,014861441451
6Gert Dijkstra16736360,835,035,01799179270
7Dirk Brijs21867353,534,033,016861729-431
8Hans Quak21687343,533,034,01482147750
9Jean-Paul Schriks2010010327,732,032,013771282950
10Piet Hofstee7331303,631,031,01767000
11Arjen Kouwenhoven6321301,030,029,01879000
12Peter Swart16736289,529,030,014741450240
13Jan Parre18378244,328,028,013871411-241
14Piet de Jong2002243,027,027,013701386-165
15Peter van Soest8323230,026,026,015011467340
16Jan Spoor214512206,825,025,013971446-491
17Thijs4112193,524,024,01378000
18Marc Janssen6042193,023,023,016191647-280
19Yannick1001168,622,022,01050000
20Koos Stolk203314158,521,021,01286128061
21Karel Parre5014147,320,020,013571393-361
22Rien de Boer5005120,319,019,013281356-280








Tekst en foto's: Martin van der Hidde


maandag 8 april 2019

Jeugd: stuivertje wisselen

Lars had een veelbelovende stelling opgebouwd tegen Thijs. Helaas maakte hij een fout waarmee de dame verloren ging. Door deze overwinning pakte Thijs de #1 plek weer terug van Jonne.
Arnesh won van Tijn en Duko kreeg les van Martin.


PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Thijs191306556,040,039,0970000
2Jonne191216535,039,040,0912900120
3Arnesh211137505,238,038,0870000
4Duko15816440,337,037,0709000
5Tijn18819377,036,036,0825000
6Lars197012316,035,035,01051000
7Luca4103270,034,034,01150000
8Meester Martin2002253,033,033,00000
9Meester Marcel9009160,032,032,0738750-120

dinsdag 2 april 2019

Jeugd: Jonne pakt koppositie over van Thijs

Het is spannend in de interne competitie bij de jeugd.
Arnesh en Jonne, beiden ervaring opgedaan in het toernooi afgelopen zaterdag, wonnen van Thijs en Tijn. Hierdoor is Jonne net eerste geworden. Arnesh is ook nog niet zonder kans voor de eerste plaats.

Rangschikking na Ronde 24 - 1-4-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne191216522,040,039,0912900120
2Thijs181206520,039,040,0970000
3Arnesh201037468,738,038,0870000
4Duko15816429,037,037,0709000
5Tijn17818377,036,036,0825000
6Lars187011316,035,035,01051000
7Luca4103258,634,034,01150000
8Meester Martin2002242,033,033,00000
9Meester Marcel9009149,332,032,0738750-120

Viertallen competitie: Maassluis tegen PASCAL

Op 1 april, en dat is geen grap, kwam het viertal van Pascal op bezoek in Maassluis. Helaas waren ze met drie man sterk gekomen; voor uitwedstrijden een team samenstellen blijkt wel eens problematisch te zijn. Jan Parre haalde zonder te spelen het eerste punt binnen. Paul kwam met zwart op bord 3 niet verder dan remise maar heeft een deel van de partij onder druk gestaan; door een paardzet wist hij een afruil te forceren en de angel uit de aanval van zijn tegenstander te halen. De tegenstander van de met wit spelende Jean Paul op bord 4 onderschatte zijn stelling en gaf op maar analyse achteraf wees uit dat er meer voor hem in had gezeten. Hiermee was de winst binnen. Hans speelde met wit op bord 2 en kwam in een gecompliceerde stelling terecht waarin enkele pionnen op punt van promoveren stonden; toen hij een stuk wist te winnen gaf zijn tegenstander op. Uitslag 3,5-0,5.



Auteur: Paul Blok
Foto's: Martin van der Hidde