woensdag 13 maart 2019

Namens het bestuur

Bedroefd hebben we kennisgenomen van het overlijden van ons zeer gewaardeerd lid en jarenlang bestuurslid van onze vereniging


KAREL PARRE






Karel was een zeer aimabel mens en een erg prettige schaker. Altijd positief gestemd, scherp spelend en bij verlies had hij immer een aardig woord over voor de tegenstander.


Hij is vanaf zijn jonge jaren tot heden, weliswaar met een onderbreking, toegewijd lid van onze vereniging geweest. Vele jaren heeft hij die toewijding tot uitdrukking gebracht in het invullen van de functie ‘algemeen bestuurslid’.


Onze gedachten en medeleven gaan uit naar zijn vrouw, kinderen, kleinkinderen en andere naaste familieleden.

Wij zullen hem node missen.



Namens alle leden,
Het bestuur van de SCHAAKVERENIGING MAASSLUIS

dinsdag 12 maart 2019

Interne competitie ronde 22

In de interne werden volgende partijen gespeeld:


  1 Marcel Bergen         -  Michael Kroes        0-1   
  2 Jos Kruidenier        -  Piet Hofstee         ½-½   
  3 Dirk Brijs            -  Arjen Kouwenhoven    ½-½   
  4 Peter Swart           -  Gert Dijkstra        1-0 


Rangschikking na Ronde 22 - 11-3-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Marcel Bergen191153540,740,040,01892188932
2Martin van der Hidde181161521,039,039,019281935-70
3Jos Kruidenier211083485,738,038,01875187320
4Michael Kroes14644377,337,035,01751174380
5Paul Blok15744353,536,036,014861441450
6Dirk Brijs19856347,835,037,017011729-281
7Hans Quak20686333,334,032,01483147760
8Gert Dijkstra15636321,833,034,017911792-10
9Jean-Paul Schriks18909301,032,033,013631282810
10Piet Hofstee7331287,031,031,01767000
11Peter Swart16736267,530,030,014741450240
12Jan Parre16277229,229,029,013811411-301
13Arjen Kouwenhoven4121207,028,025,01794000
14Thijs4112201,527,028,01378000
15Marc Janssen6042200,026,027,016191647-280
16Piet de Jong2002200,025,024,013701386-165
17Peter van Soest6213197,524,026,014881467210
18Jan Spoor204511188,323,023,014111446-350
19Koos Stolk193313152,322,022,012921280121
20Yannick1001147,021,021,01050000
21Karel Parre5014134,520,020,013571393-361
22Rien de Boer4004114,019,019,013351356-210

Karel Parre

De speelavond begon afgelopen maandag met een moment stilte naar aanleiding van het overlijden van ons zeer gewaardeerde en geliefde club- en oud bestuurslid Karel Parre. Eenmaal aan de borden zal een ieder in gedachten bij hem geweest zijn, waarschijnlijk terugdenkend aan een van zijn partijen. Karel was een zeer aimabel mens en een erg prettige schaker. Altijd positief gestemd, scherp spelend en bij verlies had hij immer een aardig woord over voor de tegenstander. Wij zullen hem geweldig gaan missen.



Auteur: Peter Swart
Foto: Martin van der Hidde

Ronde 21 van de jeugd

Jonne blijft scoren! Krijgen we een meisje als kampioen?

  1 Duko                  -  Jonne                0-1 
  2 Arnesh                -  Thijs                0-1 
  3 Tijn                     -  Lars                 1-0 


PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne161105468,740,040,0912900120
2Thijs151005441,039,038,0900000
3Duko14815404,538,039,0709000
4Arnesh17827376,837,037,0862000
5Tijn15816363,536,036,0920000
6Lars176011258,735,035,01016000
7Luca4103224,634,034,01150000
8Meester Martin2002209,033,033,00000
9Meester Marcel8008128,032,032,0738750-120



Maassluis viertal laat winst glippen in Rotterdam

Het viertal speelde op 11 maart in Hilligersberg de uitwedstrijd tegen Erasmus en het leek alsof de remiseschuivers hun dag hadden. Jan Spoor bereikte eerst remise, daarna volgde Paul Blok met wederom ongelijke lopers op het bord; Paul lijkt hier patent op te hebben. Maar zijn voorsprong was nu slechts een pion en dat was niet voldoende voor winst. Hans Quak wist zijn iets betere stelling wel in winst om te zetten. Maar helaas greep Jean Paul Schriks mis in het eindspel zodat de punten verdeeld werden tussen Erasmus en Maassluis: 2-2.



Auteur: Paul Blok

dinsdag 5 maart 2019

Jeugd Ronde 20

Uitslagen:

  1 Jonne                 -  Thijs                0-1   
  2 Arnesh                -  Lars                 0-1   
  3 Duko                  -  Tijn                 1-0

Koploopster Jonne laat een punt liggen zodat Thijs en Duko wat dichterbij komen.
Lars pakt een overwinning!

Stand:

PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne151005429,740,040,0912900120
2Duko13814403,239,038,0780000
3Thijs14905403,038,037,0900000
4Arnesh16826376,037,039,0862000
5Tijn14716331,536,036,0920000
6Lars166010260,735,035,01016000
7Luca4103208,034,033,01150000
8Meester Martin2002204,033,034,00000
9Meester Marcel8008117,332,032,0738750-120

Uitslagen en stand senioren na ronde 21

Uitslagen:


  1 Koos Stolk            -  Paul Blok            0-1   
  2 Hans Quak             -  Rien de Boer         1-0   
  3 Piet Hofstee          -  Jan Spoor            1-0

Stamd:

PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Marcel Bergen181152542,740,040,019061889172
2Martin van der Hidde181161512,039,039,019281935-70
3Jos Kruidenier201073470,238,038,01875187320
4Dirk Brijs18846338,337,037,017011729-281
5Paul Blok14734338,036,036,014861441450
6Michael Kroes13544335,735,034,017371743-60
7Gert Dijkstra14635321,534,033,018081792160
8Jean-Paul Schriks17908304,733,035,013631282810
9Hans Quak19586295,832,032,01483147760
10Piet Hofstee6321268,531,031,01750000
11Peter Swart15636233,030,030,01457145070
12Jan Parre16277220,029,029,013811411-301
13Thijs4112192,728,028,01378000
14Marc Janssen6042191,027,027,016191647-280
15Peter van Soest6213188,826,026,014881467210
16Arjen Kouwenhoven3111188,525,025,01836000
17Piet de Jong2002176,324,023,013701386-164
18Jan Spoor194411169,523,024,014111446-350
19Koos Stolk193313146,022,022,012921280121
20Yannick1001140,021,021,01050000
21Karel Parre5014127,820,020,013571393-361
22Rien de Boer4004107,719,019,013351356-210

Maassluis verslaat De Pionier

De Pionier had bij aanvang van de wedstrijd nog kans op promotie naar de eerste klasse. Hoewel ze dat niet meer in eigen hand hadden aangezien CSV een punt los stond en de onderlinge wedstrijd al gespeeld was.
Opvallend was dat ze voor een tactische opstelling gekozen hadden, Ricardo Klepke en Ernstjan Pluim Mentz, de mannen met een torenhoge rating, zaten aan bord 3 en 4. Aan bord 1 en 2 speelden in hun plaats Ad van der Ree tegen Marcel Bergen, en Alex van Wieringen tegen ondergetekende.
Het krachtsverschil aan de eerste twee borden gaf als eerste de doorslag. Marcel won van Ad en Martin van Alex. Ik had een combinatie net iets verder doorgerekend. Alex rekende op pionwinst, maar het werd stukwinst voor mij.


Stelling na 19. f6! 

Er volgde 19. .... Pxf6 20. Pxe7 Dxe7 21. Lxg5 Pxg4+? lijkt een pion te winnen, zie onderstaand diagram.

Stelling na 21. ... Pxg4+

Echter 22. Lxg4! Dxg5 23 Lxc8 (zie diagram onder)  en zwart geeft op. Als de loper geslagen wordt volgt Tg1 met damewinst.

Stelling na 23. Lxc8

We hadden een mooie start met 2-0. Helaas was dit van korte duur. Peter Swart, Dirk Brijs en Jean-Paul Schriks kwamen materiaal achter en verloren de partij. 2-3 voor de Pionier....
Natuurlijk waren de verwachtingen op punten aan bord 3 en 4 niet hoog. Maar Michael liet in een puike partij geen spaan heel van zijn op papier veel sterkere tegenstander.

De volgende stand verscheen op bord:




Er zijn nu verschillende wegen die naar winst leiden. Michael koos voor Pxb6! Dxb6, Tb5 gevolgd door Dxe8. 
Een andere mogelijkheid hier is hier direct Tb5! deze laatste zet is wat lastiger te zien.

De stand was weer gelijk getrokken. Gert Dijkstra wist zijn tegenstander steeds voor problemen te stellen. Dit kostte deze veel tijd om steeds de juiste verdediging te vinden. Uiteindelijk won Gert een pion en de kwaliteit en dus de partij. 

Met een 4-3 voorsprong zou de partij tussen Jos Kruidenier en Ricardo Klepke de einduitslag bepalen. Jos had een goede partij gespeeld, maar greep 1x mis. Hij moest een stuk voor twee pionnen geven. Maar hij zag kans deze verbonden vrijpionnen op te laten rukken waardoor de volgende stand ontstond:




Het witte paard heeft geen velden. De witte koning kan niet penetreren in de zwarte stelling. Het is potremise. Dit zag Ricardo ook in. Na Pxc3 bxc3 Kxc3 werd de vrede getekend en won Maassluis onverwacht, maar wel verdiend! Er is nog één wedstrijd, tegen de Willige Dame, te gaan.



Michael pakt zijn grootste scalp tot nu toe.


Jos houdt Ricardo mooi op remise


  Maassluis 1             1746 - De Pionier 1            1847 4½ - 3½
1. Marcel Bergen           1872 - Ad van der Ree          1799 1  - 0
2. Martin van der Hidde    1933 - Alex van Wieringen      1677 1  - 0
3. Jos Kruidenier          1888 - Ricardo Klepke          2225 ½  - ½
4. Michael Kroes           1815 - Ernstjan Pluim Mentz    2125 1  - 0
5. Dirk Brijs              1703 - Jan van Huizen          1746 0  - 1
6. Gert Dijkstra           1767 - Jan van Dam             1754 1  - 0
7. Peter Swart             1686 - Jaap Santifort          1713 0  - 1
8. Jean Paul Schriks       1303 - Rik Verhey              1736 0  - 1

Auteur en foto's: Martin van der Hidde






dinsdag 26 februari 2019

Top drie maakt geen fouten.

Slechts vier partijen werden afgelopen maandagavond gespeeld. Wel was de top 3 achter de borden te vinden. Marcel Bergen had geen kind aan de doorgaans taaie Koos Stolk die zich verslikte in een Ben-Oni. Jan Spoor, normaal een briljant speler, kwam toch met een slecht paard tegen een sterke loper te zitten en moest na een lange partij de eer aan Hans Quak laten. Toen Jos Kruidenier won van JP Schriks lag Bergen al uren schaapjes te tellen. Jean-Paul zag zijn paard op c3 pijn leiden, waarna die snel de doos in kon. Nog later werd het voor Martin van der Hidde en Jan Parre. Jan is reeds 85 en met 73 jaar schaakervaring een gevaarlijke outsider. Maar vanavond incasseerde hij een 0. Geen misstap van de drie koplopers derhalve. Volgende week staat de thuiswedstrijd tegen Hellevoetsluis op het programma.



Jan pijnigt zijn oude grijze massa.

Auteur en foto: Martin van der Hidde

dinsdag 19 februari 2019

Maandag 25 februari geen schaken voor de jeugd!

In verband met de voorjaarsvakantie is er geen schaken voor de jeugd!

Ronde 19: Jean-Paul zaait paniek!!

Er werden vijf partijen gespeeld, waarbij de top drie geen punten lieten liggen.

Hadden Jos Kruidenier en Marcel Bergen het relatief makkelijk tegen hun tegenstanders, Martin van der Hidde moest het hebben van een foutieve combinatie van Jean-Paul na een lange avond schaken.
Jean-Paul heeft een originele manier van spelen. Dit levert af en toe korte partijen op zodat ik een vroegertje heb. Maar ik heb ook wel van Jean-Paul verloren na een reeks van meer dan 50 partijen ongeslagen. Het is dus altijd oppassen geblazen. Er is op papier een ratingverschil van meer dan 600 punten, maar dit verschil bestaat alleen op papier..... In de interne staat hij op plaats 5. Maar met het hoogste aantal winstpartijen van het hele veld. Remises speelt hij niet......

JP, spelend met wit, heeft een uitstekende stelling opgebouwd. Hoewel ik hier drie pionnen voor sta, is het in hogere zin uit. Stockfish 10 geeft een voordeel van meer dan twee pionnen aan voor wit. Aangezien wit drie pionnen achter staat betekent dit een volle toren voorsprong. Dan sta je gewonnen.

Stelling na 21. Da7 van wit.

Als je deze stelling bekijkt zie je dat zwart helemaal klem staat. Paard en loper mogen niet spelen vanwege mat of materiaalverlies. De zwarte toren op h8 staat totaal afzijdig. Wit kan rustig het paard bij de aanval gaan betrekken. Via b3 en c5 dreigt dan Pd7 mat. De vraag is of zwart hier veel tegenover kan stellen. Ik had mij reeds neergelegd bij een nul.

Een paar zetten later geeft JP zijn loper op d8 om een combinatie te spelen waar materiaalwinst lonkt.


Stelling na 24. Txd8

Wit speelt 25. Txe7 Dit lijkt te winnen, na Pxe7 26. Dxe7 Kg8 27. Dxd8 heeft wit een stuk gewonnen. Maar zwart speelt 25. ... Pf6! en de stelling is nu remise. Wit kan de zwarte toren met zijn dame aan blijven vallen en er volgt dan 3x dezelfde stelling met remise.
Maar helaas voor JP grijpt hij mis, en na Te8+ (zie onderstaand diagram) verliest hij een volle toren.

Stelling na 26. Te8+

Ik kruip door het oog van de naald. Een bijzonder goede partij van JP die zeker een andere afloop verdiend had. Zo blijf ik in de race voor het kampioenschap. Nu maar hopen dat Jean-Paul wat andere kandidaten voor de titel pootje kan lichten. ;-)


De uitslagen: Marcel Bergen – Dirk Brijs 1-0, Jean Paul Schriks – Martin van der Hidde 0-1, Jos Kruidenier – Hans Quack 1-0, Paul Blok – Jan Spoor 1-0 en Peter Swart – Koos Stolk 1-0.

Auteur: Martin van der Hidde

Jeugd ronde 19

Een lage opkomst vanavond, maar dat maakte de strijd net minder spannend.

  1 Tijn                  -  Arnesh               0-1   
  2 Lars                  -  Meester Martin       1-0   

Lars speelde een goede partij tegen Martin, en Arnesh kroop weer wat dichter naar koploopster Jonne.

PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne141004428,740,040,0912900120
2Arnesh15825373,839,037,0862000
3Duko12714366,538,039,0780000
4Thijs13805360,037,038,0780000
5Tijn13715327,536,036,0920000
6Lars155010222,335,034,01016000
7Meester Martin2002198,334,035,00000
8Luca4103197,033,033,01150000
9Meester Marcel8008106,732,032,0738750-120

vrijdag 15 februari 2019

Een avond schaakhistorie

Afgelopen donderdagavond toog ik naar Kralingen. Bij de lokale schaakvereniging, Onesimus, zou Wim Westerveld een lezing geven over Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov in het kader van het 90-jarig bestaan van de schaakclub.



Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov hoor ik u zeggen, wie is dat? Zelfs onder schakers een grote onbekende. Nezhmetdinov was echter een zeer sterke Russische schaker wiens carriere door wat hobbels gekenmerkt wordt. Wim begon met het schetsten van het leven van Rashid. Vervolgens konden de aanwezigen zich vastbijten en verliezen in de fraaie combinaties van deze Tartaar.
Al met al een geslaagde avond. Na afloop sprak ik Wim nog enige tijd. Hij vertelde dat hij ook verhalen schreef die op de site van Erasmus terug te vinden zijn. Zeker de moeite van het lezen waard vond ik.


Wat links:

Het complete verhaal van Wim over Rashid in pdf
Seirawan bespreekt Lev Polugaevsky vs Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov
Wikipedia artikel
Partijen van Nezhmetdinov
Andere schaakverhalen van Wim Westerveld

Auteur: Martin van der Hidde

woensdag 13 februari 2019

Maassluis viertal pakt weer punten

Op 11 februari speelde het schaakviertal van Maassluis tegen een vereniging met een opvallende naam: De Willige Dame. Hans Quak wist als eerste het punt binnen te halen; in een toreneindspel kwam hij een pion voor te staan en dat gaf de doorslag. Jean Paul Schriks had als licht voordeel het loperpaar en kon dit in winst omzetten; zo wist hij de goede reeks die hij in de interne competitie maakt ook extern voort te zetten. Paul Blok kwam in een lastig eindspel met ongelijke lopers terecht maar met twee pionnen voorsprong wist ook hij het punt binnen te halen. Dat was 3-0 en de winst was binnen. Jan Parre moest de eer aan de tegenstander laten. Na een eerder gelijkspel en een verlies was dit de eerste winst voor het viertal dit seizoen. Le jour de gloire est arrivé zoals de Fransen in de tweede zin van hun volkslied zouden zingen!

Auteur Paul Blok

Individuele uitslagen:



   Maassluis V1          1409 - De Willige Dame V1    1312 3  - 1

1. Jean Paul Schriks     1303 - Willem Platje         1336 1  - 0
2. Paul Blok             1487 - Fons Claessen         1306 1  - 0
3. Jan Parre             1356 - Piet Schuller         1293 0  - 1
4. Hans Quak             1489 - Erik Brok                  1  - 0

dinsdag 12 februari 2019

Ronde 18 senioren

Afgelopen vrijdag speelde SVM 1 een uitwedstrijd, en vanavond trad SVM V1 aan.
Derhalve slechts drie partijen in de interne competitie.

Voor het eerst sinds begin jaren negentig speelden Marten en Arjen weer tegen elkaar.
Vele schaakjaren wijzer en ratingpunten meer werd dit een heel interessant treffen.
Beide heren consumeerden tijd alsof het Westmalle Trippel was. In een zeer complexe stand, met waarschijnlijk een dynamisch evenwicht (nadere analyse moet dit nog uitwijzen) werd tot remise besloten.

  1 Jan Spoor             -  Marcel Bergen        0-1   
  2 Martin van der Hidde  -  Arjen Kouwenhoven    ½-½   
  3 Jos Kruidenier        -  Koos Stolk           1-0


Rangschikking na Ronde 18 - 11-2-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Marcel Bergen15852446,740,040,019001889112
2Martin van der Hidde15861408,039,039,019271935-80
3Jos Kruidenier17863386,738,038,018721873-10
4Dirk Brijs16844333,037,037,017071729-221
5Jean-Paul Schriks14905318,036,036,013641282820
6Michael Kroes12444282,035,035,017371743-60
7Paul Blok12534279,034,033,014701441290
8Gert Dijkstra13535269,233,034,018081792160
9Hans Quak16385254,832,032,014691477-80
10Piet Hofstee5221227,331,031,01737000
11Peter Swart13535205,030,030,01451145010
12Jan Parre15276193,029,029,013821411-290
13Jan Spoor16448174,728,028,014311446-150
14Thijs4112166,027,027,01378000
15Marc Janssen6042158,026,025,016191647-280
16Peter van Soest6213155,525,024,014881467210
17Arjen Kouwenhoven3111153,524,023,01836000
18Koos Stolk163310150,023,026,013041280241
19Piet de Jong2002139,322,022,013701386-163
20Yannick1001119,021,021,01050000
21Karel Parre5014107,820,020,013571393-361
22Rien de Boer300395,019,019,013411356-150

Maassluis haakt af in de strijd om het kampioenschap in de 2e klasse RSB

Vol goede moed reisde het eerste team afgelopen vrijdag af naar Capelle aan de IJssel voor de confrontatie met koploper CSV. Bij winst zou aangesloten worden bij de promotiekandidaten en met de recente versterking, in de vorm van Arjen Kouwenhoven op bord 3, waren de verwachtingen hoog gespannen. Twee uur na het indrukken van de acht klokken was nog niets van de afloop te zeggen, vrijwel alle partijen waren in evenwicht. Maar toen werd in korte tijd twee keer verloren, waartegenover winst van Dirk Brijs en remise van Jos Kruidenier. De resterende Maassluizers speelden door tot het gaatje, doch alleen Martin van der Hidde wist nog een half punt binnen te halen. Met een 2-6 pak op de broek moest de thuisreis aangevangen worden, waarna in de auto's de diverse partijen nog eens kritisch werden doorgenomen. 'Verdiend verlies, maar wel erg geflatteerd,' luidde het eindoordeel.


Auteur en foto: Peter Swart

maandag 11 februari 2019

Stand na ronde 17 en de wedstrijd tegen CSV

Afgelopen vrijdag ging de wedstrijd tegen CSV verloren met 6-2
Verslag volgt.


PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Marcel Bergen14752417,740,040,01898188992
2Martin van der Hidde14851394,539,039,019271935-80
3Jos Kruidenier16763363,738,038,018721873-10
4Dirk Brijs16844306,337,037,017071729-220
5Jean-Paul Schriks13805278,336,034,013641282820
6Michael Kroes12444272,035,036,017371743-60
7Gert Dijkstra13535258,234,035,018081792160
8Paul Blok11434238,033,033,014701441290
9Hans Quak15285220,332,032,014691477-80
10Piet Hofstee5221218,531,031,01737000
11Peter Swart13535195,030,029,01451145010
12Jan Parre14275193,529,030,013821411-290
13Jan Spoor15447174,228,028,014321446-140
14Thijs4112153,727,026,01378000
15Koos Stolk15339151,526,027,013051280251
16Marc Janssen6042150,225,025,016191647-280
17Peter van Soest6213148,524,024,014881467210
18Arjen Kouwenhoven2101134,023,023,01756000
19Piet de Jong2002132,022,022,013701386-163
20Yannick1001112,021,021,01050000
21Karel Parre5014101,720,020,013571393-361
22Rien de Boer300388,719,019,013411356-150

Jeugd ronde 18

Uitslagen:

  1 Arnesh                -  Duko                 ½-½   
  2 Lars                  -  Tijn                 0-1

Rangschikking na Ronde 18 - 11-2-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne141004416,340,040,0912900120
2Duko12714355,539,038,0780000
3Thijs13805352,038,039,0780000
4Arnesh14725337,337,037,0862000
5Tijn12714328,536,036,0920000
6Meester Martin1001192,635,034,00000
7Lars144010189,734,035,01016000
8Luca4103186,033,033,01150000
9Meester Marcel800896,032,032,0738750-120


Thijs kreeg les van Martin over mat zetten.

dinsdag 5 februari 2019

Ronde 17 jeugd

In de 17e speelronde wist Jonne haar koppositie te versterken door van Arnesh te winnen.
Lars moest het onderspit delven tegen Thijs.

1Jonne-Arnesh1-0
2Thijs-Lars1-0
Duko en Tijn kregen les. Het onderwerp mat kwam aan de orde, en daar zijn wel wat leuke voorbeelden van te vinden. Zo kwam het mat "achter de paaltjes" en het stikmat voorbij.

Rangschikking na Ronde 17 - 4-2-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne141004403,040,040,0912900120
2Thijs13805338,339,037,0780000
3Duko11704335,038,038,0780000
4Arnesh13715321,037,039,0862000
5Tijn11614296,536,036,0920000
6Lars13409187,735,035,01016000
7Meester Martin1001181,334,034,00000
8Luca4103175,033,033,01150000
9Meester Marcel800885,332,032,0738750-120

Ronde 17 senioren

Een schaakpartij kun je verliezen door vele factoren. Om maar wat te noemen: een duidelijk verschil in rating (aanduiding speelsterkte); strategische en tactische fouten tot aan blunders toe; vermoeidheid na een lange werkdag; concentratieverlies omdat het wel erg laat wordt; een woordenwisseling met je partner die nagalmt... En het zat er tijdens de afgelopen speelronde weer allemaal in. Koplopers Marcel Bergen en Martin van der Hidde verzilverden hun ratingsurplus, Dirk Brijs profiteerde van een inzinking van zijn tegenstander in de eindfase. Jean Paul Schriks zette zijn opmars voort en klom daarmee naar de 5e plaats op de ranglijst.
Wat de reden van je verlies ook mag zijn: aan het eind van de partij geef je de winnaar beleefd een hand en feliciteert hem/haar met de zege. Maar toch... de bekende schaker Hein Donner schreef ooit op lyrsiche wijze dat een verloren schaakpartij zo'n beetje het ergste is wat een mens kan overkomen. Goed verliezen is een kunst.
De uitslagen: Marcel Bergen - Paul Blok 1-0, Koos Stolk - Martin van der Hidde 0-1, Dirk Brijs - Jan Parre 1-0, Jean Paul Schriks - Hans Quak 1-0 en Jan Spoor - Peter Swart remise.




Auteur en fotograaf: Peter Swart


woensdag 30 januari 2019

Ronde 16 Senioren

Schakend Nederland was de afgelopen weken in de ban van het Tata Steel Chess Tournament. Het wereldberoemde toernooi in Wijk aan Zee biedt clubschakers de gelegenheid om aan het amateurfestijn mee te doen. Je kunt ook, als aardig dagje uit, gaan kijken naar de heuse professionele wereldtop. Elke bezoeker verschijnt vervolgens met extra energie, nieuwe ideeën en hoog gemotiveerd aan het bord tijdens de volgende competitiepartij. Maar levert het dan ook wat op? Vaste Tata-bezoekers Stolk en Swart deden hun best, maar moesten hun meerdere erkennen in respectievelijk de in blakende vorm zijnde Schriks en oud-clubkampioen Brijs.
Tijdens de winterstop mocht de SVMaassluis zich gelukkig prijzen met de terugkeer op het oude nest van de sterke schaker Arjen Kouwenhoven. Rien de Boer gaf hem prima partij, maar delfde uiteindelijk toch het onderspit. Bij afwezigheid van de nummers 1 en 2 van de ranglijst deed Kruidenier goede zaken door Dijkstra te verslaan. Deze ging jammervgenoeg 'door de klok' in een redelijk gelijke stand.



Foto en tekst: Peter Swart


De uitslagen: Jos Kruidenier - Gert Dijkstra 1-0, Peter Swart - Dirk Brijs 0-1, Jean Paul Schriks - Koos Stolk 1-0, Jan Parre - Hans Quak remise en Rien de Boer - Arjen Kouwenhoven 0-1.


Rangschikking na Ronde 16 - 28-1-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Marcel Bergen13652384,740,040,01897188982
2Martin van der Hidde13751368,539,039,019271935-80
3Jos Kruidenier15753347,738,038,018721873-10
4Dirk Brijs15744274,737,035,017041729-250
5Michael Kroes12444260,036,036,017371743-60
6Gert Dijkstra12534257,835,037,018081792160
7Jean-Paul Schriks12705243,034,033,013491282670
8Paul Blok10433239,033,034,014711441300
9Hans Quak14284217,332,032,01484147770
10Piet Hofstee5221206,231,031,01737000
11Jan Parre13274192,030,029,013851411-260
12Peter Swart12525184,029,030,01451145010
13Jan Spoor14437162,228,028,014321446-140
14Koos Stolk14338151,027,027,013051280251
15Thijs4112145,026,026,01378000
16Marc Janssen6042141,825,025,016191647-280
17Peter van Soest6213137,524,024,014881467210
18Arjen Kouwenhoven1100130,023,022,01756000
19Piet de Jong2002122,722,023,013701386-162
20Yannick1001105,021,021,01050000
21Karel Parre501490,520,019,013571393-361
22Rien de Boer300386,719,020,013411356-150

dinsdag 29 januari 2019

Ronde 16 jeugd

Arnesh en Lars kregen les, onderwerp verdedigen.

Een aangevallen stuk kan op de volgende manieren verdedigd worden:
- Het stuk gaat weg.
- De aanvaller wordt geslagen.
- Het aangevallen stuk wordt gedekt.
- Er wordt een stuk tussen geplaatst.

In de interne competitie verstevigde Jonne haar koppositie door Duco te verslaan.
De andere partij tussen Tijn en Thijs werd door laatstgenoemde gewonnen.

1Jonne-Duko1-0
2Tijn-Thijs0-1


Rangschikking na Ronde 16 - 28-1-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Jonne13904364,040,040,0912900120
2Arnesh12714322,239,038,0970000
3Duko11704322,038,039,0780000
4Thijs12705303,037,036,0780000
5Tijn11614284,736,037,0920000
6Lars12408186,735,035,01016000
7Meester Martin1001170,034,034,00000
8Luca4103164,033,033,01150000
9Meester Marcel800874,732,032,0738750-120

dinsdag 22 januari 2019

Interne competitie senioren ronde 15


Partijen in Ronde 15 - 21-1-2019.

1Dirk Brijs-Jean-Paul Schriks1-0
2Hans Quak-Paul Blok½-½
3Jan Parre-Marc Janssen½-½
4Koos Stolk-Jan Spoor0-1

Rangschikking na Ronde 15 - 21-1-2019 - Normal ranking.
PosNaamPrtWRVScoreWrdeVWrdeRtgBRtgRtTnmBye
1Marcel Bergen13652359,040,040,01897188981
2Martin van der Hidde13751356,539,039,019271935-80
3Jos Kruidenier14653311,238,038,018641873-90
4Gert Dijkstra11533257,837,037,018161792240
5Dirk Brijs14644247,336,034,017011729-280
6Michael Kroes12444246,535,036,017371743-60
7Paul Blok10433225,034,033,014711441300
8Jean-Paul Schriks11605217,733,035,013391282570
9Hans Quak13274199,232,031,01486147790
10Piet Hofstee5221198,731,032,01737000
11Peter Swart11524186,530,030,01455145050
12Jan Parre12264176,029,029,013831411-280
13Jan Spoor14437154,228,026,014321446-140
14Koos Stolk13337149,027,028,013151280351
15Thijs4112140,026,027,01378000
16Peter van Soest6213132,725,025,014881467210
17Marc Janssen6042131,524,024,016191647-280
18Piet de Jong2002115,023,023,013701386-162
19Yannick1001102,722,022,01050000
20Rien de Boer200291,021,021,013411356-150
21Karel Parre501487,820,020,013571393-361